(22. 4. - 3. 5. 2024.)

« Travanj 2024 »

IZVJEŠĆE S DRUGE MOBILNOSTI UČENIKA U ITALIJI
Autor: Zrinka Jurić, 26. 3. 2024.

Šest učenika 7. razreda u okviru Erasmus akreditacije sudjelovalo je u drugoj mobilnosti u Italiji od 10. do 16. ožujka 2024. U pratnji učiteljica boravili su u mjestu varzi, ali su posjetili Milano, Genovu i neka druga mjesta.
Izvješće piše učenica Lana Krešić iz 7. a! Čitajte i gledajte u (OPŠIRNIJE)!

Nakon dolaska u Varzi upoznali smo prijatelje kod kojih ćemo "živjeti" tjedan dana. Brzo smo se sprijateljili s ostatkom obitelji. Prvi dan upoznali smo se s ravnateljem škole koji nas je lijepo ugostio te nakon toga otišli u školu te se upoznali s ostatkom razreda i nastavnicima. Naučili smo i osnovne talijanske riječi. Poslije škole otišli smo u razgledavanje Varzija i posjetili predivnu crkvu sv. Georga te crkvu Chiesta dei Bianchi.

Fotografirali smo se kod La Torre dell' Orologio i Torre di porta Sottana, posjetili smo i Torre Malaspina koji nas je iznenadio, jer je bio zatvor za žene za koje su ljudi mislili da su vještice. Nakon dvoraca i tornja, upoznali smo najvažniju ulicu u kojoj se u prošlosti odvijala trgovina Chiesa dei Rossi, a na kraju dana vrijeme smo provodili pokraj rijeke Staffora.

Treći dan smo započeli posjetom škole u Ponte Nizzi te promatrali nastavu mlađih učenika i upoznavali se kroz pjesmu i ples. Nakon škole krenuli smo u prelijepi grad Milano u posjet milanskoj katedrali Del Duomo koja je druga po veličini u Italiji. Katedrala nas je oborila s nogu. Nakon katedrale uputili smo se u šoping te nakon njega slijedio je obilazak operne kuće La Scalla. Nakon puno znanja uputili smo se kući k obiteljima.

Posjet Genovi bili je posebno iskustvo. Posjetili smo veliki Akvarij te vidjeli i upoznali mnogo vrsta morskih životinja te dosta i naučili o njima. Put smo produžili do Cattredale di San Lorenzo i ugledali detalje rađene u 12. st. Posjetili smo i dvorac Casttelo D'Albertis koji je vlasnik (pomorac) nakon smrti poklonio svojem gradu. Sve smo to prošli uzbudljivim penjanjem i spuštanjem te nakon toga otišli na zajedničku pizzu.

Četvrti dan mobilnosti započeli smo putovanjem u Zavattarelo i upoznali se sa školom. Svirali smo bubnjeve i gledali izvedbu malih bubnjara koji nastupaju kada se u dvorcu događaju manifestacije. Sljedeći korak je bio razgledavanje dvorca pod nazivom Casttelo dal Verme. U dvorcu smo vidjeli razne slike i predmete, ali nažalost sve je to bila rekonstrukcija jer je u vrijeme Drugog svjetskog rata dvorac bio zapaljen i gotovo je cijeli izgorio.

Stigao je i posljednji dan naše mobilnosti u Italiji koji smo započeli u školi u Varziju. Po završetku nastave uputili smo se na zajednički ručak i nakon toga je uslijedilo sportsko poslijepodne. Odbojka i nogomet s novim prijateljima pokazali su se kao najbolji završetak zajedničkog druženja.

U popodnevnim satima nas je ugostio gradonačelnik Varzija i zahvalio se na našem boravku u Varziju. Nakon uzbudljivog poslijepodneva otišli smo se nakratko odmoriti.

Ovo je iskustvo bilo predivno. Italija nam je probudila puno osjećaja, znanja, a još više novih prijateljstava. Teško smo se rastali s našom drugom obitelji i našim prijateljima i bili jako tužni zbog toga. Voljeli bismo ovo ponoviti!

Lana Krešić, 7. a