(11. 3. - 22. 3. 2024.)

« Ožujak 2024 »

PETAŠI POBIJEDILI NA VI. RIMSKIM DANIMA!
Autor: Zrinka Jurić, 4. 6. 2018.

I ove je godine naša škola sudjelovala na natjecanju učenika petih razreda u sklopu Rimskih dana. Predstavljali su nas sljedeći učenici: Luka Kristić, Matko Bosančić i Marko Periša iz 5. a razreda, Adrian Buinac iz 5. b i jedina djevojčica Petra Marcikić iz 5. c razreda. Ekipu je odabrao nastavnik povijesti Ivan Krajinović i to nakon velikih, ili kako se kaže, slatkih muka, jer je izuzetno puno učenika htjelo sudjelovati.
Više čitajte i gledajte u (OPŠIRNIJE)!

Natjecanje petaša se održalo u petak 1. lipnja u parku ispred Gradskog muzeja grada Vinkovaca gdje je napravljena vrlo autentična rimska arena s tribinama za gledatelje. Ove godine zabilježen je rekordan broj ekipa jer se već standardnim vinkovačkim školama pridružila i škola iz Starih Mikanovaca, tako da je sveukupno bilo čak 8 ekipa. Natjecanje je ponešto kasnilo i počelo oko 13,30 sati. Dotada su djeca već isprobala neke igre te se osvježila bezalkoholnim napitcima.
Prvi dio natjecanja oduvijek je kviz znanja u kojemu petaši pokazuju naučeno na satima povijesti, ali i dodatno gradivo o povijesti Vinkovaca u rimsko doba te posebno o carevima Valensu i Valentinijanu i ključnim događajima burnoga razdoblja, ponajviše 4. stoljeća. Taj dio natjecanja posebno je dobro odradila škola Ivana Mažuranića. Nakon toga slijedila je igra delta gdje učenici kotrljaju orahe na trokut nacrtan na zemlji koji je obilježen bodovima. U toj igri istaknuo se naš Adrian Buinac. Nakon toga smo izvojevali veliku pobjedu u igri koja je slična i danas popularnoj igri kružić-križić, ali se igra sa živim figurama, tj. članovima ekipe. Tu nas je do pobjede vodio nepogrešivi Marko Periša.

Nakon mole, što je igra vrlo slična današnjem mlinu, uslijedila je uvjerljiva pobjeda u potezanju konopca gdje je naša ekipa sve protivnike povukla u roku nekoliko sekundi, a ta pobjeda nam je donijela i sveukupno slavlje nakon prebrojanih bodova od strane sudaca koje je predvodio arheolog Hrvoje Vulić, inače i jedan od začetnika ove lijepe ideje o rimskim danima u Vinkovcima.
Pobjedu smo burno proslavili, a učenici su nagrađeni prigodnim majicama i ulaznicama za muzej. Vinkovački list i još pokoji gradski portali su nas fotografirali te smo se nakon toga sretni razišli i pošli kućama noseći sa sobom jedno zbilja lijepo iskustvo.
                                                                                   Ivan Krajinović