(11. 3. - 22. 3. 2024.)

« Ožujak 2024 »

PRVA GENERACIJA MLADIH ČUVARA PRIRODE
Autor: Zrinka Jurić, 29. 5. 2014.

Javna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Vukovarsko-srijemske županije ove je godine okupila prvu generaciju Mladih čuvara prirode. U projektu je sudjelovalo 30-ak učenika iz nekoliko osnovnih škola s njihovim učiteljima biologije.

Među njima sudjelovalo je i pet učenika šestih razreda naše škole Klara Plavšić, Ivan Blažanović, Ena Kubica, Ana Šarić i Barbara Čačić s mentoricom Vesnom Matak.

U prostorima škole održana su uvodna predavanja, a 20. svibnja sudjelovali su na terenskoj radionici.22. svibnja, kada se obilježava Međunardni dan biološke raznolikosti i Dan zaštite prirode u RH, na PIK-ovom stanu je upriličena dodjela diploma i iskaznica mladim prirodnjacima.

Dojmove učenika i fotografije donosimo u OPŠIRNIJE.

U ponedjeljak 20. svibnja kao prva generacija Mladih čuvara prirode VSŽ posjetili smo poučnu stazu Park šuma Kanovci i PIK-ov stan. Ondje smo od voditelja naučili nešto više o biljnim i životinjskim vrstama toga staništa. Dalekozorom smo promatrali djetlića, a uz Bosut mrežama hvatali vretance. Uz pomoć voditelja uhvatili smo i zmiju bjelicu. Naravno, sve uhvaćeno vratili smo u prirodu. Pomoću GPS-a utvrđivali smo koordinate, pomoću olovke visinu drveta i još mnogo toga. Sve u svemu dobro smo se zabavili!

Barbara Čačić, 6. c

Dana 22. svibnja okupili smo se mi učenici šestih razreda Ana Šarić, Ivan Blažanović, Ena Kubica, Barbara Čačić i Klara Plavšić te nastavili svoje naučavanje o zaštiti prirode. Obilazili smo šumu, upoznavali se s raznim biljnim i životinjskim vrstama. Sve aktivnosti bile su u blizini PIK-ovog stana i bilo je doista zadivljujuće.

Jedni od najčudesnijih i najzanimljivijih trenutaka bil su nam hvatanje vretenaca i susret sa zmijom. Uz zabavu naučili smo imena nekih drvaća, čuli zvuk zlatne vuge, divljeg goluba, velike sjenice, a pomoću dalekozora mogli smo promatrati ptice.

Ondje smo i dobili i svoja priznanja kao prva generacija Mladih čuvara prirode. Dobili smo kape, majice, iskaznice, a organizatori su nam pripremili roštilj i sokove. Bilo je to zanimljivo iskustvo za nas i ponosni smo što smo dio tima koji čuva i brine o prirodi.

Klara Plavšić, 6. a