(8. 4. - 19. 4. 2024.)

« Travanj 2024 »

KNJIŽEVNICA MELITA RUNDEK U GOSTIMA
Autor: Zrinka Jurić, 9. 5. 2016.

U okviru projekta "Slovo u gostima" u školi je gostovala hrvatska književnica Melita Rundek. Na književnom susretu sudjelovali su učenici šestih razreda jer je roman Psima ulaz zabranjen lektirni naslov za šesti razred.

Više o susretu, dojmovima učenika i fotografije čitajte i gledajte u OPŠIRNIJE.

U ugodnoj i zanimljivoj atmosferi učenici su slušali što im je književnica govorila o tome kako dobiva ideje za pisanje, što je to sve što ju motivira, kada je zavoljela čitanje i pisanje. Književnica radi kao knjižničar informator u jednoj zagrebačkoj gradskoj knjižnici pa je jasno da su knjige njezina velika ljubav, i profesionalno i osobno.

Ukratko je predstavila svoje slikovnice i romane za djecu i mlade. Za neke od njih je dobila nagrade. Tako je za rukopis romana Psima ulaz zabranjen dobila 1. nagradu „Ivana Brlić-Mažuranić“ za 1999. godinu. Romani Kupit će ti tata koturaljke bio je u užem izboru za nagradu „Anto Gardaš“, a roman Haj, ja sam online za nagrade „Grigor Vitez“ i  „Anto Gardaš“.  Roman Mirko i 7 prigovora govori o psihičkom zlostavljanju djece te je korišten kao predložak za neke od radionica UNICEF-ove kampanje „Stop zlostavljanju među djecom“ u brojnim školama diljem Hrvatske.

Učenici su se pripremili za susret čitajući njezine romane Psima ulaz zabranjen, Haj, ja sam online i Izgubljena u ormaru te su postavljali brojna pitanja na koja su željeli dobiti odgovor. Izdvajamo nekoliko učeničkih dojmova sa susreta.

„Književnica nam je govorila o sebi i o tome kako piše knjige, kako se uživi u lik o kojem piše. Za roman Psima ulaz zabranjen odlučila je da vodič kroz knjigu bude pas jer je u knjižnicu, u kojoj radi, jednom prilikom ušao pas mješanac i zainteresirano promatrao knjige. Bilo mi je jako zanimljivo jer nikada nisam upoznala neku književnicu i sretna sam što sam mogla u tome sudjelovati.“ (Lana Kovač, 6. a)

„Na susretu mi je bilo predobro. Imam osjećaj da ću sada više voljeti čitati. Jedva čekam ponovni susret s nekom književnicom ili književnikom!“ (Monika Budinski, 6. b)

„Velika mi je čast što sam upoznala poznatu osobu i fotografirala se s njom. Razgovor je na mene ostavio dobar dojam, zapravo odličan. Čitajući knjigu Psima ulaz zabranjen osjetila sam puninu u srcu. Svakakvi zapleti bili su zanimljivi. Voljela bih da ima više pisaca koji piše zanimljive knjige. Melita Rundek nam je rekla da pokušava ne biti dosadna. Treba znati da uopće nije dosadna i da se ne treba previše brinuti oko toga. Pročitat ću sve njezine knjige!“ (Mia Juričić, 6. a)

„Sviđalo mi se kod književnice što se trudi pisati nedosadne knjige, što se šalila s nama, govorila kratak sadržaj knjiga, što je ona nas pitala i mi nju, … Sve me se jako dojmilo i nadam se da ću doživjeti slična iskustva jer sam iz ovoga puno toga naučila!“ (Katarina Vasilj, 6. a)

Izdavačka kuća Alfa je dovela gošću, a školske knjižničarke Josipa Sudarević i Zrinka Jurić pripremile su plakat s djelima autorice, animirale i motivirale učenike na čitanje romana te aktivno sudjelovanje na susretu. Nakon ovog susreta školska knjižnica je obogatila knjižnični fond s dvanaest knjiga što je ujedno i poziv svim zainteresiranim učenicima na posudbu i čitanje knjiga naše gošće Melite Rundek te zahvala ravnatelju škole Damiru Buriću što je nabavom ovih knjiga obogatio fond školske knjižnice vrijednim i učenicima zanimljivim naslovima.